Hasta Rehberi

Saç Ekimi Öncesi Süreç

 Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sağlık Problemleri

Herhangi bir sağlık sorununuzdan dolayı sizi takip eden doktorunuz varsa operasyon ile ilgili onayını alınız.

İlaçlar

Doktorunuzun onayını aldıktan sonra saç ekimi operasyonundan 3 gün önce Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlarınızı kullanmaya ara veriniz.

Operasyondan Bir Gün Önce

Operasyondan 1 gün önce alkol, sigara ve uyuşturucu madde tüketmemeye özen gösteriniz. Alkol ve uyuşturucu madde operasyon sırasında kullanılan ilaçlar (lokal anestezik) ile etkileşebileceği için en az bir gün önce kullanımını bırakmalısınız.

Sigara içmek, kan akışını azaltmaktadır, damarlarınızın daralmasına ve ekilen saçın büyümesine engel olabilir. Bu nedenden dolayı operasyondan 1 gün öncesinden operasyondan sonraki 1 hafta sigara içmemeye özen gösteriniz.

Operasyonda Ne Giyinmelisiniz?

Operasyondan sonra ekim yapılan bölgeye temastan edilmemelidir. Bu sebepten dolayı operasyona gelirken rahat edebileceğiniz ve önden iliklenebilen giysileri tercih etmenizi öneriyoruz. Operasyon yaklaşık 6 ile 8 saat sürmektedir.

Operasyon Öncesi Hazırlık

Operasyona gelmeden önce yapmanız gerekenler;

– Duş alınız.

– Tok karnına geliniz.

– Uykunuzu almış ve dinlenmiş olarak geliniz.

 

 

Saç Ekimi Operasyonu Sırasında

Operasyon sırasında refakatçi kabul edilmemektedir. Refakatçılarınızı bekleme salonumuzda misafir etmekteyiz. Operasyon sırasında sakız çiğnemek ve telefon kullanmak yasaktır.

 

Saç Ekimi Sonrası Süreç

 

Saç Ekimi Operasyonu Sonrası Talimatlar

Operasyondan Hemen Sonraki İlk Gece

Operasyondan sonra hastaneden ayrılırken donör bölgenize bandaj uygulanacaktır. Ayrıca operasyon sonrası şişlik oluşmasını engellemek için bir alın bandı takıyor olacaksınız.

Ekim yapılan bölgede ve donör bölgede oluşacak minik kabuklanmalar ve hafif kızarıklık olabilir. Bu minik kabuklanmalar ve hafif kızarıklıklar 15 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

Operasyon sonrasında şişme, kaşıntı ve hafif ağrı hissedebilirsiniz. Bu belirtiler doktorunuzun önereceği buz uygulamaları, yumuşatıcı losyonlar ve ilaçlar ile giderilebilmektedir.

 1. Gün

Operasyondan sonraki gün hastanede donör bölgeye uygulanan bandajınız çıkarılacak ve pansumanınız yapılacaktır.

 1. Gün

Size verilen özel losyon ve şampuan ile tarif edildiği şekilde saçınızı yıkamaya başlayabilirsiniz. Size verilen saç yıkama talimatının amacı saç derisinin iyileşmesine ve oluşan kabuklanmanın giderilmesine yardımcı olmaktır.

5-7. Gün

Operasyondan 1 hafta sonra ekilen saçlar daha güçlü ve temas ile yerinden oynamayacak hale gelmektedir. Ekim yapılan bölgeyi zedelemekten, tırnaklamaktan, kaşımaktan kaçınmalısınız. Bu dönemde iyileşme kaşıntı hissetmeniz normal bir durumdur.

15-30. Gün

2 ile 3 hafta arasında ekilen saçlarınız ile mevcut saçlarınız arasındaki fark olmayacağı için saç ekimi yaptırdığınızı kimse anlamayacak.

1-3 Ay Arası

Şok dökülme olarak bilinen, Ekilen bölgedeki saçların dökülmesi 1. ile 3. ay arasında gözlemlenmektedir. Dökülmenin hemen ardından ekilen saçlarınızı yeniden uzayacaktır. Bu süreç şok dökülme olarak da adlandırılmaktadır .

 

4-5 Ay Arası

 1. ayda saçınızın uzaması hızlanmakta ve 6.ay civarı saç ekimi operasyonundan beklenen sonucunun yarısı gözlemlenebilmektedir.

6-12 Ay Arası

6 ile 12 ay arasında ekilen saçlarınız uzamaya devam eder, saç telleriniz güçlenir ve kalınlaşır.

12-18 Ay Arası

12 ile 18 ay arasında saçlarınızın çıkma işlemi tamamlanacaktır. Bu süre sonunda ekilen saçların hepsini görüyor olacaksınız.

Bu dönemde daha yoğun, uzun ve güçlü görünümlü saçlara sahip olacaksınız.

 

Saç Yıkama Talimatları

Saç ekimi operasyonundan 3 gün sonra size tarif edilen şekilde saçınızı yıkamaya başlayabilirsiniz.

15 gün boyunca her gün günde bir defa talimatlara uygun olarak saçınızı yıkamalısınız. Kullanacağınız losyon ve şampuan hastanemiz tarafından size verilecektir.

Dilerseniz ilk yıkamanızı hastanemizde yaptırabilirsiniz. Sonrasında saçınızı nasıl yıkayabileceğinizi görerek öğrenebilirsiniz.

Tüm bu yıkamalarınızı talimatlara uygun olarak tamamladığınızda, saç derinizdeki kabuklanmalar gidecektir. Saçınızın görünüşü tamamen normal haline dönecektir.

 

ADIM 1

Losyonu Uygulama

Losyon, cildinizi nemlendirir ve saç derinizde oluşan kabukları yumuşatır. Ayrıca losyon cilt hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı olur.

İlk hafta

Donör Bölge (Saç Köklerinin Alındığı Bölge):

İlk hafta losyonu sadece donör bölgenize uygulayın.

Losyonu tüm donör bölgenize (Saç Köklerinin Alındığı Bölge) sürünüz ve 1 saat bekleyiniz.

İkinci hafta

Donör Bölge ve Ekim Yapılan Alan:

İkinci hafta losyonu hem donör bölgenize hem de ekim yapılan bölgenize uygulayınız.

10 damla kadar losyonu nazikçe tüm bölgelere uygulanarak 1 saat beklenir.

Ekim yapılan bölgede ekilen köklere zarar vermeyecek şekilde, saçların yönüne dikkat ederek ve saçın yönü ile aynı doğrultuda losyonu uygulayınız.

Donör bölgeniz için daha fazla losyon kullanabilirsiniz.

 

ADIM 2

Şampuanı Uygulama

Şampuan uygulaması, saç derisinde oluşan kabukların dökülmesini sağlar. Ayrıca iyileşme sürecinin hızlanmasına da yardımcı olmaktadır. Losyonu 1 saat bekledikten sonra yıkama aşamasına geçebilirsiniz.

Şampuanı iki elinizin arasına alarak köpürtünüz. Köpürttüğünüz şampuanı donör bölgeye ve ekim yapılan bölgeye parmak uçlarınızla çok hafif bir şekilde uygulayınız.

Şampuan köpüğünü durulamadan önce 2 dakika bekleyiniz.

ADIM 3

Durulama

Ilık suyu size gösterilen şekilde yavaşça akıtarak durulama yapınız. Tazyikli su kullanmamaya özen gösteriniz. Uygulanan şampuanın tamamıyla durulanması çok önemlidir.

ADIM 4

Kurutma

Ekim yapılan bölgeye zarar vermemek için 2 hafta boyunca havlu kullanmayınız. Saçlarınızı kurutmak için sadece ılık hava kullanınız ve uzaktan tutarak kurutma işlemi yapınız.

 

Saç Ekimi Hizmeti

 1. Online Konsültasyon

Doktorumuzun ilk değerlendirmenizi yapması için bize başınızın yanlardan, önden, üstten ve arkadan fotoğraflarınızı whatsapp ile gönderiniz. Fotoğraflarınız bize ulaştıktan sonra size uygun olan operasyon planı hakkında satış temsilcilerimiz tarafından bilgilendirilirsiniz.

 1. Randevu Oluşturma

Hastanemizde saç ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde bizi arayarak operasyon için randevunuzu oluşturabilirsiniz.

 

 

 1. Transfer ve Konaklama

Türkiye dışından gelen hastalara seyahatleri boyunca sunulan ücretsiz hizmetlerimiz;

 • Havaalanı, otel ve hastane arası transferler
 • 3 gün 2 gece otel konaklama

hizmeti sunulmaktadır.

 1. İlk Gün: Konsültasyon ve Kan Testi

İlk gün konsültasyon ve kan testi yapılmaktadır.

 1. İkinci Gün: Saç Ekimi Operasyonu ve PRP

İkinci gün saç ekimi operasyonu yapılmaktadır. Operasyon esnasında PRP tedavisi de uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık olarak 6 ile 8 saat arasında sürmektedir.

Operasyondan sonra ilaçlar doktor tarafından tavsiye edilecek ve nasıl kullanılması gerektiği anlatılacaktır.

 1. Üçüncü Gün: Pansuman

Operasyondan sonraki gün pansuman için hastaneye gelinmektedir.

Bandajlar çıkartılarak pansuman uygulanmaktadır.

Pansuman işlemi bittikten sonra operasyon sonrasında hastanın uygulaması gereken talimatlar ve saç yıkama prosedürü anlatılmaktadır.