Vücut Şekillendirme

LIPOSUCTION (YAĞ ALDIRMA)

 

Vücudumuzda ihtiyaç duymadığımız, istenilmeyen birikmiş yağların alınarak vücudun şekillendirilmesi işlemidir. Liposuction (Yağ Aldırma) operasyonu bir zayıflama veya  obezite tedavisi değildir. Liposuction (Yağ Aldırma ) bir vücut şekillendirme yöntemidir.

Yağlanma erkeklerde genellikle karın ve göbek çevresinde görülür. Kadınlarda ise bel ve basen bölgelerinde bölgesel yağlanma görülür. Bu durum genetiktir. Liposuction (Yağ Aldırma ) yağ depolarının giderilmesi için etkili bir yöntemdir.

Liposuction (Yağ Aldırma ) bel, basen, karın , çene altı, sırt, üst kollar, memeler, bacaklar, diz içi, gibi bölgelere de uygulanabilir. Liposuction ( Yağ Aldırma ) genellikle normal kiloda olan kişilere veya  biraz kilo fazlası olan kişilere fazla yağlanma olmuş bölgelerde uygundur.

 

Liposuction (Yağ Aldırma) Operasyonu Sonrasında Yağlar Tekrar Alınır mı?

Liposuction’da (Yağ Aldırma) yağ hücrelerinin bir kısmı alındığı için tekrar kilo alınsa bile vücut şekli eskisi gibi olmaz. 

Hamilelik Kiloları İçin Liposuction Uygulanabilir mi?

Hamilelik sonrası Liposuction (Yağ Aldırma) işlemi için, genellikle emzirme süresinin geçmesi gerekmektedir. Kişi kilolarını doğal yollardan verilebilmesi için 1 yıl kadar beklenilmektedir.Böylece  kişinin vücut üzerindeki deformasyonlarda net şekilde ortaya çıkmış olmaktadır.

Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı

Liposuction bazı durumlarda sedasyon ile de yapılabilir. ancak genel olarak genel anestezi altında yapılır. Liposuction operasyonunda uygulama yapılacak bölgelere küçük kesiler atılır. Daha sonra bu kesi yerlerinden küçük kanüller vasıtası ile yağ depolarındaki yağlar vakumlanır. Liposuction (Yağ Aldırma ) ameliyatının süresi uygulama yapılan alana ve vakaya göre değişir. Liposuction (Yağ Aldırma) ameliyatı ortalama 1-4 saat sürmektedir.

 

Liposuction Ameliyatı Sonrası

  • Liposuction ameliyatı sonrası izlenen tüm süreçler ameliyatın uygulandığı bölgelere ve alınan yağ miktarına göre değişmektedir.
  • Liposuction ameliyatı sonrasında genellikle hasta aynı gün taburcu edilebilir. Bazı durumlarda hasta tedbir amaçlı bir gün hastanede yatması gerekebilir.
  • Liposuction (Yağ Aldırma) ameliyatı sonrasında hastanın şişliklerinin hızlı inmesi ve formunu yakalanması için 3-4 hafta korse kullanması gerekmektedir.
  • Liposuction ameliyatı sonrasında hastanın şişlikleri 3 hafta içerisinde azalır. Tamamen geçmesi 4 ile 6 ayı bulabilir.

KARIN GERME

Karın bölgesinin sarkması sık karşılaşılan durumlardandır. Genellikle çoklu doğumlar ve fazla kilo alıp verme karın sarkmasının başlıca nedenidir.

Karın germe ameliyatında asıl hedef fazlalık yapan cilt dokusunun alınmasıdır. Fazla olan cilt dokusunun alınmasına ek olarak karın ön duvar kaslarında sıkılaştırma yapılır ve daha düz bir karın görüntüsü elde edilir. Böylece ileride ortaya çıkabilecek olası fıtık ihtimali ortadan kaldırılmaktır.

Tam karın germe ameliyatında kesi bölgesi iç çamaşırının içerisinde kalacak şekilde en kısa boyutta planlanır. Tam karın germe ameliyatlarında kısmi karın germe ameliyatından farklı olarak göbek deliği yeniden oluşturulur. Karın germe ameliyatlarında liposuction işlemi ile kombine edildiğinde daha ince bir cilt ve bel kıvrımı oluşturmaktadır.

Karın germe ameliyatı planlanan hastaların operasyondan en az 3 hafta önce sigara kullanımına ara vermesi gerekmektedir.

KOL GERME

 

Kollardaki sarkmalar yaşlılık, aralıklı kilo alıp vermeye bağlı olarak kolun arka veya iç kısmında meydana gelir. Kol germe ameliyatı hem tek başına yapılabilir hem de karın germe, göğüs küçültme, göğüs büyütme, bacak germe ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Hasta 1 gece hastane geçirir.

Kol germe ameliyatlarında üst kol bölgesinden hem fazla deri alınır hem de yağ azaltılarak daha orantılı bir görünüm sağlamak için, üst kol yeniden şekillendirilir. Daha ileri ameliyatlarda ise, üst kolun içinde boydan boya kesi izi kalır. Kol germe ameliyatı sayesinde üst kollar daha genç ve sıkı görünür. Böylelikle kişinin öz güvenin artmasına ve rahatlıkla kısa kollu kıyafetler giymesine olanak sağlanır.

Kol germe ameliyatı sonrasında hasta üç hafta süre ile özel kol korsesi giyer. Ameliyat sonrasında hastaya kollarını yüksek tutmalıdır. Ameliyattan sonraki dördüncü hafta itibariyle kol hareketleri dışında spora başlanabilir.

BACAK ESTETİĞİ

Bacak estetiğinde amaç kalçalardan ayak bileklerine kadar vücut orantısını sağlayan uygun bacaklara sahip olmaktır. Bacak estetiği ameliyatında yağ dokusunun fazla olduğu bölgelerden yağ dokusu alınarak eksik bölgelere eklenir. Yağ dokusunun yetersiz olduğu hastalarda bacakları şekillendirmek için silikon protezler ya da dolgu maddeleri kullanılabilir. İdeal bacak şekline sahip olmak isteyen her kişi bacak estetiği operasyonu yaptırabilir.

İdeal bacak estetiği için pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok kullanılanlar liposuction, lazer lipoliz, lifting, yağ enjeksiyonu uygulamalarıdır. Bacak estetiğinde her bölgenin ihtiyacı farklıdır. Kişinin derisinin esnekliğine göre yapılacak uygulamalar belirlenir., Hastanın bacak, uyluk ve diz bölgeleri arasındaki uyum, şekillendirme sırasında dikkate alınır.

Bacak estetiği ameliyatları, tekniklerine göre 1 ile 4 saat arasında sürmektedir. Bacak estetiği ameliyatları genel anestezi ya da sedasyon altında yapılır.

 

POPO KALDIRMA

Poponun dikleştirme ve büyütülmesi ameliyatları özel olarak bu bölge için üretilmiş silikonlar veya kişinin kendi yağ dokusu kullanılarak yapılmaktadır. Popo çevresinden veya diğer bölgelerden alınan yağ dokusu ile Brezilya Poposu estetiği yapılabilmektedir.

Popo silikonları her 2 popo arasından yapılan küçük bir kesiden girilerek yerleştirilmektedir. Yerleştirilme yeri olarak cilt altı, kas zarı altı ve kas içine olmak üzere 3 yer kullanılmaktadır. Kas zarı altı ve kas içerisine yerleştirilen silikonlarda daha doğal bir görünüm sağlanmaktadır.

Popo kaldırma ve popo dikleştirme ameliyatlarında hastalara genel anestezi verilir.

Popo kaldırma ameliyatı ortalama 3 ile 4 saat arası sürmektedir. Popo kaldırma ameliyatı sonrasında hasta 2 hafta özel bir korse giyer. Yağ enjeksiyonu ile yapılan operasyonda kesi izi olmaz.

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

 

Kişinin cinsel organındaki fiziksel ve estetik problemlerden dolayı yaşam ve cinsel yaşam kalitesi bozabilir. Bu problemler genital bölge estetiği operasyonları ile gidermek mümkündür.

Kadınların genital bölgeleri ile problemleri çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Bu sorunlar kadınların ve eşlerinin cinsel hayatlarını kötü etkileyebilir. Genital bölge estetiğinde çok küçük cerrahi müdahalelerle büyük farklar yaratılabilinir.

En sık yapılan Genital Estetik ameliyatları vajina daraltma (vajinoplasti), dış dudak sarkıklığının düzeltilmesi, iç dudak sarkıklığı ve büyüklüğünün düzeltilmesi (labioplasti) yağ enjeksiyonları ile dış ve iç dudakların diri ve genç görünümünün oluşturulmasıdır. Bu operasyonlar tek başına ya da kombine olarak uygulanabilir.

Genital Bölge Estetiği Operasyonları ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Bu operasyonlarda genel anestezi, lokal anestezi veya sedasyon uygulanarak yapılmaktadır. Genital Bölge Estetiği Operasyonları 1 ile 2 saat arası sürmektedir. Hasta aynı gün taburcu edilir.