Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir ?

Saç ekimi saçları dökülmesi yaşayan birinin saçlarına kalıcı olarak geri kavuşmasıdır. Saç ekimi operasyonu mikro cerrahi bir operasyondur. Saç ekimi, Androgenetik Alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi görülen kişilerde etkili ve kalıcı bir çözümdür. Ayrıca saç hastalıklarından dolayı saçları dökülmüş kişilerde ve yara izleri olan kişilerde de saç ekimi rahatlıkla yapılabilir.

FUE Saç Ekimi Tekniği

FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniği 2004 yılından itibaren yapılmaktadır. FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniği uygulanmaya başladığı ilk günden günümüze küçük yenilikler göstermiştir ama ana prensipleri değişmemiştir. FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniği ile saç dökülmesi yaşamış veya saç dökülmesi yaşayan kişilere doğal görünümlü saçlara sahip olma imkanı sunulmaktadır.

FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniğinin başarısı kullanılan materyallere göre değişmektedir. FUE (Follicular Unit Extraction) Saç Ekimi Tekniğinin birkaç çeşidi vardır. Bunlar:

Saç Ekiminin Temel Aşamaları

Saç ekim operasyonlarının tüm yöntemlerinde temel prensipler söz konusudur. Bu prensipler şunlardır:

  1. Saç Köklerinin Toplanması
  2. Kanalların Açılması
  3. Köklerin Ekilmesi
  4. Saç Köklerinin Toplanması

FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniğinde, saç kökleri başın arka kısmından (donör bölge) silindirik iğnelerle tek tek toplanır. Silindirik iğnelerle toplandığından dolayı çok daha az tahribat olmuş olur.

Diğer bir önemli nokta ise saç köklerinin büyüklüklerine göre 0,7 mm ila 0,9mm büyüklüğünde iğneler kullanılmasıdır. Saç ekimi operasyonunun başarısını materyal anlamda etkileyen en önemli unsurlar iğnelerin keskinliği ve her hastaya tek sefer kullanılmasıdır. Bunun yanında saç kökleri toplanırken saç köklerinin açılarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Saç ekimi operasyonunda saç kökleri toplanırken hastanın saçının düz ya da kıvırcık olmasına göre kullanılacak iğne seçilir. Saç kökleri, toplanırken zarar görmemesi gerekmektedir.

  1. Kanalların Açılması

Klasik FUE yönteminde kanalların açılmasında metal (çelik) slitler kullanılır. Bu metal slitler (çelik slitler) ile saçın doğal çıkış yönüne uygun bir kesi oluşturulmalıdır. Böylece ekilen saçlar doğal çıkış yönlerine göre büyüyecektir.

Saç ekimi operasyonunda saçların yönü kanal açılırken oluşturulurken ekilecek olan saçların deriye göre olan açısı ise ekim aşamasında dikkat edilecek unsurdur.

Klasik FUE yönteminde kanal açılması için metal slit (çelik slitler) kullanılır. Bu metal slitler (çelik slitler) operasyon esnasında birkaç kez değiştirilmelidir. Böylece bu slitlerin keskinliklerini kaybetmemeleri sağlanır.

Safir FUE uçları ise keskin ve pürüzsüz olduğu için böyle bir sorunu yoktur. Her hasta için hastanın saç köklerinin kalınlıklarına göre birkaç farklı uç kullanılmalıdır. Ayrıca her ucun sadece bir hasta için kullanılmalıdır.

  1. Saçların Ekilmesi

Saç Ekiminde köklerin ekilmesi son aşamadır. Bu aşamada saç kökleri doğru yönlerde açılan kanallara saçların 40-45 derecelik açılarla tek tek kanallara yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekiminin 3 aşamasının da kendine özgü özellikleri vardır. Tüm bu aşamaların en önemli özelliği ekibin deneyimidir.

FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniği yara izi bırakmadan ve dikiş gerekmeden gerçekleşen bir saç ekim yöntemidir.

 

Biz Medica Plast olarak FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniğinin en gelişmiş hali olan safir uçla yapılan FUE yöntemini hastanemizde gerçekleştirmekteyiz.

 

Biz Ersoy Haastanesi olarak FUE (Follicular Unit Extraction) saç ekimi tekniğinin en gelişmiş hali olan safir uçla yapılan FUE yöntemini hastanemizde gerçekleştirmekteyiz.

 

Saç Ekimi Operasyonu Temel Bilgileri

18 ile 60 yaş arasındaki kişiler saç ekimi yaptırabilirler.

Saç ekimi yaptıracak kişi operasyon öncesi ve sonrası olarak 3 günlük bir süre ayırması yeterlidir.

İhtiyaç duyulan kök miktarına göre operasyon süresi yaklaşık 6 ile 8 saat arası sürmektedir.

Saç ekimi operasyonun tam donanımlı bir hastane ortamında yapılmalıdır.

Saç ekimi operasyonu bir doktor ve alanında uzman sağlık personelleri ile operasyon gerçekleştirilir.

Saç ekiminde istenilen sonuçları almak 6 ay ile 18 ay arasında sürmektedir. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hastanın saçları operasyon gününden itibaren 18. aya kadar çıkmaya devam edebilir.

 

FUE (Follicular Unit Extraction) Saç Ekimi Tekniğinin Avantajları